Tom C. Clark High School 2019-2020 Clubs **** Times and sponsors subject to change**** Call office for information 210-397-5150
Club Name Sponsor(s) Meeting Times Room #
Academic Decathlon Nat Player, Ryan Betts, Sabrina Heath   A217
Asian Circle Debbi Sochia After School Every Third Thursday Till March A015
ASL American Sign Language Karen Pumphrey Mondays and Fridays 8:30AM A014
Bowling Jon Cavanaugh Contact Jon Cavanaugh for details 210-416-5610  
Brave New Voices Tanis Lemons Third Thursday of each month after school 4:15 A240
Camping and Hiking Cameron Yarborough Tuesdays 4:10 A231
Clark Chess Lucy Podmore Wednesdays after school A100
Clark Cricket David Empson  See Mr. Empson (Assistant Principal) For More information  
Clark Cubic Mark Pedroza, Joseph Demario Every Friday at 4:05 C112
Clark Mountain Biking Cameron Yarborough Third Thursday of each month after school A231
Clark Young Conservatives  Shanna Taylor Wednesdays after school A239
Class of 2020 David Moreno, Suzanna Day    
Class of 2021 Natalie Quichocho, Felisha Puentes, Darrell Weeks    
Class of 2022 Karen Pumphrey, Yvonne Yzaguirre    
Dungeons and Dragons Chuck Barksdale Tuesday mornings  and Thursday after school C226
Earth  Jill McGowin, Annette Cobb Every Third Wednesday A207
Entrepreneurial Connections Christina Morrow    
Fellowship of Christian Athletes Rihana Houy Wednesdays at 8:15 P 27
FHF (Friends Having Fun) Karen Pumphrey   A028
For the Love of Others (F.L.O.) Daniella Villarreal 2nd and 4th Thursday of the month A210
French Club/French NHS Charlene Rowe Once a month after school  
Future Music Educator's Association Megan Eyden, Justin Murphy    
Girls Learn International Dariela Delgado,  Maria E. Wilhelm 2nd and 4th Tuesdays after school C113
GSA Molly Sharp, Kristen Shaheen​ 2nd and 4th Thursdays after school C207
Henna  Paige Vetter, Ramona Zambrano First Thursday of each month at 8:15 A215
HOSA Aide Gonzalez, Kendall McDowell    
Ignite Holly Lennox​ Second Wednesday of every month after school A213
Interact (Community Service) Marjorie Sensiba Second Wednesday after school A038
Junior Classical League/Latin William Lee    
Key Lucy Podmore First Tuesday of every month A100
LULAC Youth Council #1098 Kathy Guzman, Lisa Smalls   C205
MSA(Muslim Students Association) Sabrina Heath Fridays during lunchtime and first Thursday of the month A039, A047
National Honor Society Lori Rodgers    
National Latin Honor Society William Lee    
National Speech and Debate Association Molly Sharp    
QuizBowl Lori Rodgers Tuesdays after school C203
Robotics Chuck Barksdale Wednesdays and Thursdays after school C226
Science Fair Debbi Sochia Tuesday mornings A015
Science NHS Yvonne Yzaguirre, Rene Gonzales Once a Month  
Science Bowl Serena Connally    
Spanish Natalia Caballos  Every other Wednesday after school A105
Spanish Honor Society Salvatore Reginaldo    
Student Council Joseph DeMario, Mark Pedroza 1st and 3rd Thursdays of the month after school Cafeteria
UIL Academics Michelle Elizondo    
World Club Lauren Bartell  Every other Tuesday after school A225
Yearbook/Newspaper Michelle Elizondo   A113
Cafeteria Menus
Calendars
Registration
Vaccinations
Buses & Boundaries
District Programs
Safeline
Graduation