outdoor pep rally in ampitheatre

Clubs and Organizations

Club/Organization

Sponsor (s)

Room #

Ext #

Email

Academic Decathlon

Doug Engbrock / Dora Gonzalez

B204

3204

dora.gonzalez@nisd.net

AFJROTC

Levertis Davis/Robert Veristique/Colleen Curl

D104/D107

76984

robert.verastiqui@nisd.net

ART Club

Erica Taht & Elvia Franco

A 001/ A 002

3133 & 3147

erica.taht@nisd.net

Athletic Trainers

Kristy Garza

C103a or I126

77023

kristy.garza@nisd.net

Auto body collision and refinishing

Frank Plata

E111

76948

frank.plata@nisd.net

Auto Shop

Carlos Gonzalez

H105

3121

carlos.gonzalez@nisd.net

AVID

Monica Yzaguirre

F101

3143

monica.yzaguirre@nisd.net

Band

Daniel Lugo/Joey Pereira/Rod Herrera

A145/A146

7059

daniel.lugo@nisd.net

Baseball

Jose Luna

BGYM

76963

jose.luna@nisd.net

Basketball (Boys)

James Joseph/John Vargas

BGYM/D216

3276

john.vargas@nisd.net

Basketball (Girls)

Carl Lee

GGYM

 

carl.lee@nisd.net

Bowling Club

Chad Faldt

F109

3149

chad.faldt@nisd.net

Business COOP/HHS COOP

Jan Breitbarth

F206/D321

76954

jan.breitbarth@nisd.net

Business Professionals of America "BPA"

Jan Breitbarth / Cathleen Brannen

H206

76945

jan.breitbarth@nisd.net

Cheer

Danielle Webber

I123

7047

danielle.webber@nisd.net

Chess Club

       

Choir

       

Cross Country (Boys)

Steve Barlow

GGYM

76965

steve.barlow@nisd.net

CyberPatriots

Diaz, John

H207

3307

john.diaz@nisd.net

Dance Team (Goldies)/ Sleighbelles

Diamond Garcia

I123

7047

diamond.garcia@nisd.net

Danza Unida

Diamond Garica

I123

 

diamond.garcia@nisd.net

English Honor Society (EHS)

Dr. Michael Stevens

D314

3304

michael.stevens@nisd.net

Fashion Design

Jill Thompson

H107

76959

jill.tomlinson-thompson@nisd.net

FCA (Fellowship of Christian Athletes)

Kristy Garza/ Roger Luna

I126

77023

kristy.garza@nisd.net

Football

Juan Morales

BGYM

76960

juan.morales@nisd.net

Forensic League/Debate

Eric Falcon

F103

3213

eric.falcon@nisd.net

French Club/ French Honor Society

Elena Chambers

I207

3299

elena.chambers@nisd.net

Friends Having Fun

Jessica Becker

P002

3398

jessica.becker@nisd.net

Girls Athletics

Steve Barlow

C103D

6965

steve.barlow@nisd.net

Girls Who Code

Patricia Fair

H205

3105

patricia.fair@nisd.net

Golden Masque - Dramatic Society

Anne Bridges

A132

77058

anne.bridges@nisd.net

Golf

Michael Bombek

P011

 

michael.bombek@nisd.net

Gravel- Newspaper / Yearbook (Justice)

Nicholas Martinez

A004

77054

nicholas-1.martinez@nisd.net

GT Alpha

       

Homemaking/Culinary

Jill Thompson

H114

H114

jill.tomlinson-thompson@nisd.net

HOSA (Health Occupation Students of America)

Shannan Rojas/Larissa Hale/Monica Draeger

E-102

6988

shannan.rojas@nisd.net

Huskies Who Code (Guys)

Patricia Fair

H205

3105

patricia.fair@nisd.net

Industrial Arts- Metal

Oscar Pardo

H100

3100

oscar.pardo@nisd.net

Industrial Arts- Wood

Geronimo Olvera

H111

3110

geronimo.olvera@nisd.net

Interact Club

Elena Chambers

I209

3299

elena.chambers@nisd.net

Life Skills

Kati Harmon

 

3303

kati.harmon@nisd.net

Mariachi

Aaron Rios

A148

3229

aaron.rios@nisd.net

Mentor Program

Mrs. Pulido/ Mrs. Rizo

NSITE Office

7068

nsite.mentor@nisd.net

Music Business and Audio Tech (Coming Soon)

Tim Logan

A149

76952

timothy.logan@nisd.net

National English Honor Society (NEHS)

Michael Stevens/Samantha Crawford

D304/D314

3304/3314

michael.stevens@nisd.net

National Honor Society (NHS)

Alexandra Harris/ Pablo Muniz

D212/ D213

3272

alexandra.Harris@nisd.net

NAWBO (NSITE)

Kelly Braun

H203

7070

kelly.braun@nisd.net

Orchestra

Tim Logan

A149

76952

timothy.logan@nisd.net

Pep Squad

Zelda Sendejo

P007/I123

3228/7047

zelda.sendejo@nisd.net

Senior Class (Class of 2022)

Emily Vasquez

D 208/D 224

3268/

emily.vasquez@nisd.net

Silverbells (Pep Squad)

Zelda Sendejo

I123

3398

zelda.sendejo@nisd.net

Skills USA (Auto Collision Repair)

Frank Plata

E111

76948

frank.plata@nisd.net

Skills USA (Auto Tech)

David Hoyack

H101

76958

david.hoyack@nisd.net

Skills USA (Cosmetology)

Rachel Lovelady

H108

76947

rachel.lovelady@nisd.net

Skills USA (Drafting and Construction)

Alvaro Gamillo

H115

76989

alvaro.gamillo@nisd.net

Soccer (Boys)

Steven Rodriguez

F210

3145

steven.rodriguez@nisd.net

Soccer (Girls)

       

Softball

Melissa Wueste

P010

76966

melissa.wueste@nisd.net

Sophomore Class

John Aguirre / Geronimo Olvera

H-

 

john.aguirre@nisd.net

Spanish Club

Nora Gaona/ Maria Andrus

I205

3295

nora.gaona@nisd.net

Spanish National Honor Society

Elena Chambers/ Belinda Ibarra / Maria Mota

I 209

3299

elena.chambers@nisd.net

Special Olympics

Gary Guerrero

P001

3397

gary.guerrero@nisd.net

Speech and Debate

Eric Falcon

F103

3213

eric.falcon@nisd.net

Student Council

Emily Vasquez

D208

3268

emily.vasquez@nisd.net

Student Interact Club

Elena Chambers

I207

3299

elena.chambers@nisd.net

Swimming/Diving

Shaunta Henderson

D206

3310

shaunta.henderson@nisd.net

Tennis

Michael Garcia

BGYM

77033

michael.garcia@nisd.net

Texas Future Music Educators (Open to all music students)

Tim Logan

A149

76952

timothy.logan@nisd.net

Theatre Arts

Annie Bridges/Sabrina Sanford Martinez

A132

77058

anne.bridges@nisd.net

Track (Boys)

Jason Reynosa

BGYM

77007

jason.reynosa@nisd.net

Track (Girls)

Steve Barlow

BGYM

76965

steve.barlow@nisd.net

UIL Academic

Dora Gonzalez

D219

3256

dora.gonzalez@nisd.net

Volleyball

Laura Suarez

GGYM

76993

laura.suarez@nisd.net

Water Polo

Michael Bombek

D206

 

michael.bombek@nisd.net

Work Center

Leticia Lerma

C102b

3152

leticia.lerma@nisd.net

Yearbook, Newspaper, Broadcast, Photography

Nicholas Martinez

A004/A003

7054

nicholas-1.martinez@nisd.net

Cafeteria Menus
Calendars
Registration
Health & Vaccination Forms
Buses & Boundaries
District Programs
Safeline
Graduation