Honors

The Plaza of Influence at the Northside Sports Gym recognizes those who have gone Beyond the Game to make a positive difference in the lives of NISD students. This commitment to make a difference exemplifies the mission of Northside ISD.

Consider recognizing someone who has left a lasting impression on you because they went Beyond the Game. This person could be anyone who touched the lives of Northside students in an impactful way.

Your $50 tax-deductible donation to the Northside Education Foundation (NEF) will fund a paver with your influential person's name to be installed in the Northside Plaza of Influence. Your name along with the reason why this Person of Influence went Beyond the Game will be placed in an area of prominence for all to view. In addition to the honorary paver, your donation supports NEF’s Grants Program benefiting staff and student enrichment.

The Northside Sports Gym and the Plaza of Influence were formally dedicated on November 30, 2016. 

The Northside Sports Gym is located at the Farris Athletic Complex at 8400 N. Loop 1604 W.

For more information about the Plaza of Influence, call the NISD Athletics Office at (210) 397-7509.

 

FAMILY LOGO 23

BEYOND THE GAME is a Servant Leadership Initiative that challenges our Coaches and student athletes to be leaders on their campus and in all areas of their lives.  The Athletic Department produces a multi-day Leadership Conference that brings in strong motivational speakers to encourage our athletes to push themselves Beyond the Game.  This event has inspiring speakers geared for Teachers, Coaches, Parents, and Students.  The 2023 Conference speakers included Stephen Mackey - 2 Words Author/Speaker, Marcellus Casey - KC Chiefs Team Chaplain, Jeff Traylor - UTSA Head Football Coach, NISD Superintendent - Dr. John Craft, NISD Counseling Team, Amanda Box- Box Communications, Dr. Blakely Low-Scott - Sports Psychologist, and NISD Assistant Superintendent Stan Laing. 


 

NOMINATE SOMEONE AS AN SA SPORTS BEYOND THE GAME NOMINEE

.  

Leadership Summit 2022

One of the biggest honors for a high school athlete is getting to say that you were so good, that you made the McDonald’s All American team. Texas has the most nominations in the entire country with 69 players. Nine San Antonio area basketball players have been nominated to play in the McDonald’s All American Games this April in Houston. Here is the list of our NISD players:

  • GIRLS:

  • Rian Forestier, Brandeis High School

  • Arianna Roberson, Clark High School

  • Kamryn Griffin, Clark High School

  • Natalie Huff, Clark High School

The final 48 players will be announced later this month.

NEWS ARTICLE LINK


St. Mary's Athletic Hall of Fame

2023 Inductee

Carl O'Neal (Clark 2009) Baseball player.  O'Neal, was inducted into the St Mary's Athletics Hall of Fame Friday, November 10, 2023. His record was 39-6 at St Mary's.  Carl graduated from St. Mary's in 2013.

UIL Realignment. The UIL League office released the realignments that will be in effect for the upcoming (2) school years. As a result of each district submitting enrollment data for students in grades 9-12 as of Oct. 31, 2023, schools have been assigned to a conference based on these enrollment numbers and the following districts and regions have been established. Please find the newly drawn districts for Northside High Schools below.  

Volleyball - Class 6A (Region IV)

District 27 

  • Northside Brandeis
  • Northside Clark
  • San Antonio Churchill
  • San Antonio Johnson
  • San Antonio LEE
  • San Antonio Madison
  • San Antonio Reagan
  • San Antonio Roosevelt

District 28

  • Northside Brennan
  • Northside Harlan
  • Northside Holmes
  • Northside Marshall
  • Northside O'Connor
  • Northside Sotomayor
  • Northside Stevens
  • Northside Taft
  • Northside Warren

 

Volleyball -Class 5A (Region IV)

District 28

  • Eagle Pass Winn
  • Northside Jay
  • San Antonio Harlandale
  • San Antonio MacArthur
  • San Antonio McCollum
  • San Antonio Southside
  • San Antonio Southwest
  • South San Antonio
  • Southwest Legacy

Basketball Class 6A (Region IV)

District 27 

  • Northside Brandeis
  • Northside Clark
  • San Antonio Churchill
  • San Antonio Johnson
  • San Antonio LEE
  • San Antonio Madison
  • San Antonio Reagan
  • San Antonio Roosevelt

District 28

  • Northside Brennan
  • Northside Harlan
  • Northside Holmes
  • Northside Marshall
  • Northside O'Connor
  • Northside Sotomayor
  • Northside Stevens
  • Northside Taft
  • Northside Warren

 

Basketball Class 5A (Region 4)

District 28

  • Eagle Pass Winn
  • Northside Jay
  • San Antonio Harlandale
  • San Antonio MacArthur
  • San Antonio McCollum
  • San Antonio Southside
  • San Antonio Southwest
  • South San Antonio
  • Southwest Legacy

Football- Class 6A (Region IV)

District 27

  • Northside Brandeis
  • Northside Clark
  • San Antonio Churchill
  • San Antonio Johnson
  • San Antonio LEE
  • San Antonio Madison
  • San Antonio Reagan
  • San Antonio Roosevelt

District 28

  • Northside Brennan
  • Northside Harlan
  • Northside Holmes
  • Northside Marshall
  • Northside O'Connor
  • Northside Sotomayor
  • Northside Stevens
  • Northside Taft
  • Northside Warren

 

Football Class 5A- Div. I (Region IV)

District 14

  • Eagle Pass Winn
  • Laredo Cigarroa
  • Laredo Martin
  • Laredo Nixon
  • Northside Jay
  • San Antonio Southside
  • San Antonio
  • Southwest
  • South San Antonio
  • Southwest Legacy

2023-2024 Achievements

SPORT

DISTRICT WINNERS

PLAYOFF ROUNDS

Team TennisBRENNAN 29-6A TEAM TENNIS DISTRICT CHAMPIONS 
Cross Country

HOLMES 29-6A BOYS DISTRICT CHAMPIONS 

TAFT 29-6A GIRLS DISTRICT CHAMPIONS


Post Season Play: Brandeis, Brennan, O'Connor, Taft, 

Ind. State Placing

BRENNAN- Caila Lyons, 87th

TAFT - Brooklyn Crow, 69th


O'CONNOR- Araceli Ford, 59th

BRANDEIS- Hayden Scott, 17th

BRENNAN- Zachary Miller, 47th

 

Water Polo

BRANDEIS GIRLS 26-6A DISTRICT CHAMPIONS

BRENNAN GIRLS 28-6A DISTRICT CHAMPIONS

STEVENS GIRLS 29-6A DISTRICT CHAMPIONS

JAY BOYS 29-6A DISTRICT CHAMPIONS

TAFT BOYS 28-6A DISTRICT CHAMPIONS

Post Season Play: Brandeis, Brennan, Stevens, Jay, Taft

 

Regional Champions: BRANDEIS Girls

State Semifinalist:  BRANDEIS Girls

Volleyball

BRANDEIS 28-6A DISTRICT CHAMPIONS

HARLAN 29-6A DISTRICT CHAMPIONS


Post Season Play:  

Bi-District: Brandeis, Brennan, Clark, Harlan, O'Connor, Warren

Regional Quarterfinalist: Brennan, Harlan, O'Connor, Warren

Regional Semi-Finalist: O'Connor

Regional Champions: HARLAN

State Finalist: HARLAN

Football
 

HARLAN 29-6A DISTRICT CHAMPIONS 


Post Season Play: 

Bi-District: Brandeis, Brennan, Clark, Harlan, Jay, Taft

Area: Brennan, Harlan, Jay

Regional: Harlan, Brennan, Jay

Regional Champions:

Quarterfinalist: 

Basketball

 

CLARK GIRLS 28-6A DISTRICT CHAMPIONS

BRENNAN GIRLS 29-6A DISTRICT CHAMPIONS

BRENNAN BOYS 29-6A DISTRICT CHAMPIONS


Post Season Play Girls:

BI-DISTRICT: Clark, Brennan, Harlan, Sotomayor, John Jay, Brandeis

AREA: Clark, Brennan, Harlan, Sotomayor, Brandeis

REGIONAL QUALIFIERS: Clark, Brennan, Harlan


Post Season Play Boys:

Bi-District: Clark, Jay, Brennan, Harlan. O'Connor

 
Swimming/Diving





 

O'CONNOR 29-6A BOYS DISTRICT CHAMPIONS

TAFT 29-6A GIRLS DISTRICT CHAMPIONS


Post Season Play:

Regionals: Brennan, Harlan, Health Careers, Holmes, Jay, O'Connor, Sotomayor, Stevens, Taft, Warren, Clark, Brandeis, Marshall

State: O'Connor, Health Careers, Taft, Sotomayor, Harlan, Clark, Holmes, Brandeis, Brennan, Marshall

Regional Champions: O'CONNOR BOYS

 

State Swimming Results:

 

State Diving Results:

 

Softball  
Soccer  
Baseball  
Track  
Golf  
Ind. Tennis  
BRANDEIS3.07 MB
BRENNAN3.37 MB
CLARK2.46 MB
HARLAN417.72 KB
HOLMES1.97 MB
JOHN JAY1.47 MB
MARSHALL1.24 MB
O'CONNOR1.53 MB
SOTOMAYOR369.61 KB
TAFT1.63 MB
WARREN1.2 MB
STEVENS994.86 KB
  • J. Patrick Burk - Clark HS
  • Eldridge Burns, Jr. - Clark HS
  • Eric G. Burns - Clark HS
  • Wade Cleary - Clark HS
  • Major Steven Gventer - Clark HS
  • Monica Velasquez McIlwain - Clark HS
  • Dr. Mark Moran - Clark HS
  • J.D. Story - Clark HS
  • James "Rad" Weaver - Clark HS
  • Kevin Wolff - Clark HS
  • Cliff Dugosh - Holmes HS
  • Donna Eckert-Fields - Holmes HS
  • Dr. Edward Carl Elder - Holmes HS
  • Col. Lisa C Firmin - Holmes HS
  • Darold Williamson - Holmes HS
  • Anthony Beverley - Jay HS
  • Captain Janae C. Florance - Jay HS
  • Linda Goldfarb - Jay HS
  • Danny Padron - Jay HS 
  • Tony Pelletier - Jay HS
  • Lt. Col. Scott Thomas - Jay HS
  • Heidi Bush - Mackey
  • John Bordano - Marshall HS
  • Dr. Fred Bryant - Marshall HS
  • Priest Holmes - Marshall HS
  • Monica C. Mendez - Marshall HS
  • William Raba - Marshall HS
  • Mandie Alice Tibball Svatek - Marshall HS
  • Mike Hodges – O’Connor HS
  • Captain Jordan Eddington - Stevens HS
  • Lori Castro - Taft HS
  • Michelle Fiedler Mikesh - Taft HS
  • Giancarlo "John" Ortega - Taft HS
  • Robert Reyes - Taft HS
  • LTC Colette Topfer - Taft HS
  • Daniel Flores - Warren HS
  • Dr. Alicia Wooten – Warren HS 

Want to know more about The NISD 6 COMMUNITY PILLARS Award Winners, visit this link.